Program lato

PROGRAM LATO 2017

 

POKAZY FOTOGRAFII Z OPOWIEŚCIĄ PIOTRA MALCZEWSKIEGO

 

Galeria fotografii w Budzie Ruskiej, godz. 20.00

 

9 lipiec (niedziela) – Wigry i Czarna Hańcza

11 lipiec (wtorek)  – Syberia. Magiczny Bajkał

13 lipiec (czwartek) – Syberia. Tuwa – Śladami F. A. Ossendowskiego

15 lipiec (sobota) – Wigry i Czarna Hańcza

18 lipiec (wtorek) – Spitsbergen. Wyprawa zimowa do stacji polarnej

22 lipiec (sobota) – Mongolia konno (wcześniej warsztaty kuchni tatarskiej)

24 lipiec (poniedziałek) – Wigry i Czarna Hańcza

27 lipiec (czwartek) – Syberia. Tuwa – Śladami F. A. Ossendowskiego

30 lipiec (niedziela) – Żaglowozami przez pustynię Gobi

1 sierpień (wtorek) – Mongolia konno

3 sierpień (czwartek) – Wigry i Czarna Hańcza

5 sierpień (sobota) – Bajkał zimą – wędrówka z sankami

8 sierpień (wtorek) – Żaglowozami przez pustynię Gobi

10 sierpień (czwartek) – Wigry i Czarna Hańcza

11 – 16 sierpień pokazy slajdów i festiwal literacki Patrząc na Wschód z pokazami filmów (program poniżej).

18 sierpień (piątek) – Mongolia konno (wcześniej warsztaty kuchni tatarskiej)

19 sierpień (sobota) – Wigry i Czarna Hańcza

22 sierpień (wtorek) – Syberia. Tuwa – Śladami F. A. Ossendowskiego

24 sierpień (czwartek) – Bajkał zimą – wędrówka z sankami

 

Cena pokazu 7 zł/osoba, dzieci do 7 lat bezpłatnie.

Czas trwania pokazów ok. 40 minut.

Istnieje możliwość zamówienia pokazu w innym terminie dla grup od 7 osób.

GALERIE – 2 WYSTAWY oraz JURTA MONGOLSKA:

GALERIA FOTOGRAFII – Staroobrzędowcy. Odchodzące Światy – wystawa fotograficzno-etnograficzna.

Mongolia. Kraina Przestrzeni. Stała wystawa fotografii wraz ze scenografią i eksponatami przywiezionymi z podróży.

Jurta mongolska.

Wstęp na 2 wystawy, jurta: 7 zł/osoba.

Galeria czynna 9.00 – 20.00 (maj – wrzesień).

 

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

dla początkujących 28 czerwca – 2 lipca

dla zaawansowanych 5 – 9 lipca

indywidualne – terminy do ustalenia

 

WARSZTATY KUCHNI TATARSKIEJ

Odbywają się w jurcie mongolskiej w Budzie Ruskiej, prowadzenie : KUCHNIA TATARSKA U ALIKA z Suwałk, rezerwacja miejsc: Kuchnia Tatarska u Alika,         ul. Kościuszki 98, tel. 885 385 723, rozpoczęcie godz. 17.00, czas trwania ok. 2,5 godz. www.kuchniaualika.pl

Terminy warsztatów: 22.07 (sobota), 18.08 (piątek).

 

FESTIWAL LITERACKI PATRZĄC NA WSCHÓD,

 BUDA RUSKA – Galeria Fotografii, 11-15 sierpnia 2017 r.

Zapraszamy na spotkania autorskie z pisarzami, reporterami, reżyserami, artystami, etnografami, fotografami, którzy oswajają i przybliżają innym Wschód, ten odległy, jak kraje Azji czy Rosja, ale także ten bliższy, jak Podlasie czy Suwalszczyzna…

Spotkania odbywają się w Galerii Fotografii nad Czarną Hańczą w Budzie Ruskiej. Organizatorzy i prowadzący spotkania: Piotr Brysacz i Piotr Malczewski.

Na spotkaniach będzie można zakupić niektóre książki i albumy zaproszonych gości festiwalu.

Wstęp bezpłatny.

PROGRAM TEGOROCZNEJ EDYCJI:

11 sierpnia (piątek):

godz. 18.00 – pokaz fotografii autorstwa Piotra Malczewskiego pt. Syberia. Tuwa. Autor – fotograf, podróżnik – wędrował śladami F. A. Ossendowskiego, fotografował, a zdjęcia zamieszczono w jednym z wydań książki Ossendowskiego Przez kraj ludzi, zwierząt i bogów.

godz. 20.00 – spotkanie z Wojciechem Jagielskim, jednym z najwybitniejszych polskich dziennikarzy i reporterów, specjalizującym się w tematyce Afryki oraz Azji Środkowej i Kaukazu, autorem m.in. takich książek jak: Wszystkie wojny Lary, Modlitwa o deszcz, Wypalanie traw, Wieże z kamienia, Dobre miejsce do umierania, Nocni wędrowcy.

 

12 sierpnia (sobota):

godz. 18.00 – pokaz fotografii abstrakcyjnej i spotkanie z  Piotrem Malczewskim autorem albumu fotografii United States of Beta. Poless jazz the World. Impresyjnym fotografiom w albumie towarzyszy płyta jazzowa. Pozycję można zakupić w cenie promocyjnej.

godz. 20.00 – spotkanie z Anetą Prymaka-Oniszk, autorką debiutanckiego, znakomitego reportażu Bieżeństwo 1915, za który otrzymała nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej (tytuł książki listopada 2016) oraz Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku. Została również nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii „proza” oraz do Nagrody Historycznej POLITYKI 2016, a także znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Podczas spotkania Autorka będzie prezentowała również fotografie archiwalne związane z tematem książki.

13 sierpnia (niedziela):

godz. 18.00 – spotkanie z Krzysztofem Snarskim, etnografem z Muzeum Okręgowego w Suwałkach; wykład z pokazem slajdów pt. Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie.

godz. 20.00 – pokaz filmu dokumentalnego Syberyjski przewodnik o sekcie wissarionowców, która w tajdze, w Kraju Krasnojarskim w Rosji, buduje Nowe Jeruzalem, w reżyserii Macieja Migasa i Jędrzeja Morawieckiego. Po projekcji spotkanie z Jędrzejem Morawieckim, autorem scenariusza, reporterem, autorem m.in. takich książek jak Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, Krasnojarsk zero (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (wspólnie z Bartoszem Jastrzębskim), Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie (wspólnie z Piotrem Brysaczem).

14 sierpnia (poniedziałek):

godz. 18.00 – pokaz fotografii i fotokastów oraz spotkanie z Andrzejem Sidorem, autorem albumu Sidor. Z pogranicza. Andrzej Sidor, fotoreporter, mieszkaniec Sejneńszczyzny, współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Publikuje w książkach i prasie. Zajmuje się reportażem o tematyce społecznej i etnograficznej oraz fotografią inspirowaną pejzażem.

 

godz. 20.00 – pokaz filmu Proroczy żywot Eliasza w reżyserii Beaty Hyży-Czołpińskiej, opowiadającego o proroku Ilji, uważającym siebie za ponowne wcielenie Jezusa Chrystusa, który we wsi Grzybowszczyzna  na Podlasiu w latach 30. XX w. chciał zbudować Nowe Jeruzalem. Po projekcji spotkanie z Autorką filmu, Beatą Hyży-Czołpińską, reżyserką wielu filmów dokumentalnych, m.in. Doktor z Hajnówki, Maszer, Rzeka, Dzwon przebaczenia, Cztery pory roku Wiktora Wołkowa, Ostatnia książka Ryszarda Kapuścińskiego.

 

15 sierpnia (wtorek):

godz.16.00 – droga Michała Książka, nietypowe, bo „chodzone” spotkanie literackie – spacer po Suwalszczyźnie, po której oprowadzał będzie Michał Książek, autor m.in. Drogi 816, Jakuck. Słownik miejsca, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

Spotkanie to będzie niezwykłe. Nie będzie siedzenia, bicia braw, zadawania pytań, po prostu ruszymy z podwórka w plener, a Michał Książek będzie opowiadał o tym, co widać, a czego my nie widzimy po drodze…

godz. 20.00 – spotkanie z Andrzejem Strumiłło – artystą wszechstronnym, malarzem, grafikiem, rzeźbiarzem, fotografem, pisarzem, podróżnikiem, znakomitym gawędziarzem. Rozmowa będzie się toczyć wokół Wschodu, tego „bliskiego”, nad Czarną Hańczą, jak i tego dalszego – Syberii, Nepalu… Będziemy rozmawiać też o kilku ostatnich książkach A. Strumiłły, m.in. Summa, Tajga, Dom

 

O organizatorach

Pomysłodawcami Festiwalu literackiego Patrząc na Wschód, który od trzech lat odbywa się w Budzie Ruskiej są Piotr Malczewski, fotograf i podróżnik, autor albumów oraz Piotr Brysacz, dziennikarz, autor (m.in.) zbioru wywiadów Patrząc na Wschód. Przestrzeń, człowiek, mistycyzm, a profil festiwalu to wypadkowa ich zainteresowań prawą stroną mapy, czyli – najogólniej rzecz ujmując – Wschodem. Co roku gośćmi festiwalu są ludzie – podróżnicy, dziennikarze, reporterzy, filmowcy – związani ze Wschodem (w latach ubiegłych gościli w Budzie Ruskiej m.in. Wacław Radziwinowicz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Bartosz Jastrzębski, Jędrzej Morawiecki, Piotr Nesterowicz, Zofia Piłasiewicz, Wojciech Górecki, Dariusz Fedor).

Czym się wyróżnia ten festiwal spośród innych tego typu imprez? Magią atmosfery – odbywa się on bowiem na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, którzy przyjechali z Rosji na te tereny około 1778 roku i założyli Budę Ruską. Można więc powiedzieć, że to miejsce jest – dosłownie i w przenośni – przesiąknięte magią Wschodu.