WARSZTATY FOTOGRAFICZNE nad Czarną Hańczą
“PATRZ OBRAZEM” zaprasza Piotr Malczewski
TERMIN WARSZTATÓW: 6 – 10 lipiec 2022 r. (środa – niedziela) 2022 r.
Ilość uczestników – 5-6 osób
Wykładowcy – 3 osoby
Zapraszam na spotkanie z fotografią, wszystkich tych, którzy chcą jej „posmakować”, ale również tych, którzy już się nią delektują. Warsztaty skierowane są do osób poszukujących, które pragną rozwijać swój warsztat fotograficzny i pasję patrzenia na świat fotografią w odmienny sposób.
Autorski program jest owocem wieloletnich doświadczeń nauczania fotografii, rozmów z uczestnikami oraz własnego rozwoju.
Od 14 lat prowadzę warsztaty fotograficzne w Budzie Ruskiej oraz nauczanie indywidualne. Współpracuję z firmami, stowarzyszeniami, grupami, wprowadzając w tajniki fotografii tych, których fotografia fascynuje.
Warsztaty Fotograficzne nad Czarną Hańczą są okazją do odkrywania, zgłębiania fotografii pod względem warsztatowym, jak i artystycznym. Niepowtarzalny nastrój i klimat zajęć, wspólnie spędzanego czasu buduje kameralna grupa (maksymalnie 6-osobowa).

MIEJSCE:
Zapraszam na autorskie warsztaty do miejsca, gdzie czas płynie inaczej, często mówimy u nas, że czas na Wschodzie płynie wolniej. Zapraszam, by przekonać się o tym …
Czarna Hańcza, wschody słońca, żabi koncert, rosa na nitkach pajęczyny, zapach skoszonej łąki, rozgwieżdżone niebo, kawa na tarasie z przyprawami korzennymi, wariacje kulinarne gospodyni, dźwięki palonego drzewa, zapach ogniska, skoki do rzeki prosto z rozgrzanej bani… tworzą dodatkowo klimat warsztatów i stwarzają okazję do poszukiwań nowych światów patrząc przez wizjer aparatu fotograficznego i sprawiają, że niejedna, niejeden uczestnik warsztatów powrócił na warsztaty w kolejnym roku.
Warsztaty prowadzone są w urokliwym gospodarstwie agroturystycznym Agnieszki i Piotra Malczewskich, w Budzie Ruskiej nad Czarną Hańczą. Na terenie gospodarstwa znajduje się stuletni dom (tu zakwaterowani są uczestnicy) oraz galeria fotografii, w której prowadzone są zajęcia.
Uczestnicy mają do dyspozycji: 5 – osobowy domek, kilkadziesiąt kroków od brzegu Czarnej Hańczy. W domku jest aneks kuchenny lodówka, pralka, zmywarka, łazienka i 2 pokoje. W obrębie gospodarstwa znajdują się: Muzeum Mongolii, Galeria Fotografii z salą wykładową, dojście do rzeki (pomost), taras (tu spożywane są posiłki, prowadzone zajęcia – w zależności od pogody), rosyjska czarna bania (łaźnia). Warsztaty fotograficzne obejmują wykłady, pokazy slajdów, dyskusje, konsultacje fotograficzne oraz ćwiczenia.

fot. Radek Nowacki
PROGRAM WARSZTATÓW „PATRZ OBRAZEM”
Kładziemy nacisk (oprócz zagadnień technicznych) na naukę widzenia fotografią. Wykłady przeplatane są ćwiczeniami i oceną wykonanych fotografii. Podczas warsztatów zapewniamy stałą opiekę dwóch wykładowców, natomiast przez cały okres trwania warsztatów będzie trójka wykładowców prowadzących określone bloki tematyczne.
-
Termin: 6 – 10 lipiec 2022 r. (środa – niedziela)
-
Miejsce: Buda Ruska 16 nad Czarną Hańczą w gospodarstwie fotografa, podróżnika, autora książek i albumów Piotra Malczewskiego.
-
Warsztaty dla zaawansowanych, w kameralnej grupie 5-6-osobowej, 3 wykładowców.
-
Miejsce zakwaterowania: w Domku Podróżnika (wolnostojący domek, 2 pokoje, aneks kuchenny z salonem, łazienka), domek na terenie gospodarstwa kilkadziesiąt kroków od Czarnej Hańczy z pomostem i czarną banią na brzegu.
-
Całodzienne wyżywienie z kawą, herbatą, ciastem.
-
Zajęcia odbywają się w Galerii Fotografii, na tarasie i w okolicy (wędrówki, wyjazdy).
-
Wykładowcy: Gosia Jarocka, Piotr Malczewski, Radek Nowacki
Gosia Jarocka – grafik, fotografka, nauczyciel. Studiowała w PWSSP w Gdańsku na wydziale Wzornictwa Przemysłowego i na Grafice oraz na ASP w Krakowie na wydziale Grafiki gdzie obroniła dyplom magisterski z Fotografii. Obszarem jej zainteresowań jest pamięć i ulotność. W 1998 studiowała w VSWU w Bratysławie. Obecnie jest nauczycielem w Liceum Plastycznym w Gdyni, gdzie z pasją prowadzi zajęcia z fotografii.
Piotr Malczewski – fotograf, podróżnik, przewodnik, studiował na ASP w Poznaniu. Od 2001r. w swoim gospodarstwie prowadzi Galerię Fotografii, a od 2017 r. Muzeum Mongolii. Od 2002r. organizuje i prowadzi Warsztaty Fotograficzne nad Czarną Hańczą w swoim gospodarstwie. Organizuje wyjazdy indywidualne i plenery fotograficzne nad Bajkał. Do tej pory ukazały się autorskie albumy fotograficzne i książki: Rospuda (2007), Magiczny Bajkał (2008), Wigry. Kraina Wody i Nieba (2010), United States of Beta. Poles jazz the World (wraz z płytą jazzową, 2013), Kraina Czarnej Hańczy (2016), Kamedulskie Wigry (2018) oraz książka Kolej Transsyberyjska (2020) i Bajkał (2021).
Radek Nowacki – fotografik i dziennikarz, absolwent Wydziału Fotografii na University West of Scotland i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalizujący się w fotografii portretowej i dokumentalnej. Jego prace publikowane były zarówno w polskich, brytyjskich i skandynawskich tygodnikach, magazynach i portalach internetowych (Metal Hammer, Boneshaker, The Skug, Sunday Post, Sunday Mail, The Herald, The Best Scottish Wedding Magazine, Emito.net, Polska Agencja Prasowa). Portrety z serii The Scots DNA zostały częścią brytyjskiej królewskiej kolekcji The Royal Collection w Dumfries.
Razem z żoną Pauliną prowadzą na Mazurach Garbatych gospodarstwo bio-ekologiczne z suszarnią ziół i wysokiej klasy bio-przetworami.
ZAGADNIENIA TEMATYCZNE WARSZTATÓW FOTOGRAFICZNYCH:
Piotr Malczewski:
1. Fotografia to projekt.
2. Niejednoznaczność i abstrakcja.
3. Pejzaż i jego elementy.
4. Pejzaż: dosłownie – niedosłownie.
5. Rozmycie obrazu, głębia ostrości, ogniskowe.
6. Surrealizm (malowanie światłem)?
7. Świat tajemnic.
8. Niepogoda.
9. Światło i pod światło.
10. Ruch na wiele sposobów.
11. Tło w obrazie.
12. Dyptyk, tryptyk, seria, metamorfoza.
13. Podróż.
Gosia Jarocka:
1. Bryła
2. Człowiek i przyroda oraz dowcip w fotografii
3. Kolor
4. Niepogoda
5. Rama, linia, forma, akcent
6. Autoportret
Radek Nowacki:
1. Wstęp do fotografii portretowej.
Portret oraz technika dyptyku.
Połączenie portretu z fotografią plenerową,
2. Aspekty oświetlenia w fotografii studyjnej:
budowa i obsługa studyjnych lamp błyskowych
pomiar światła błyskowego i balans bieli
oświetlenie efektowe i kontrowe
plaskatość i inne błędy oświetlenia
analiza oświetlenia zdjęć
3. Portret w plenerze – przy zastosowaniu oświetlenie studyjnego.
Jak zrobić dobry portret w plenerze?
Jak sobie poradzić w różnych warunkach: fotografując osobę w ostrym słońcu, w pochmurny dzień, czy nawet w nocy?
Jak wykorzystać światło błyskowe w plenerze?
TERMIN WARSZTATÓW: 6 – 10 lipiec 2022 r. (środa – niedziela) 2022 r.
Ilość uczestników – 5-6 osób
Wykładowcy – 3 osoby
Cena: 2900 zł/osoba
W cenie:
– program merytoryczny, opieka wykładowców
– wyżywienie całodzienne (zaczyna się kolacją 6.07, kończy obiadem 10.07)
– przerwy kawowo-deserowe
– noclegi w Domku Podróżnika na terenie gospodarstwa
– bilety wstępu do Wigierskiego Parku Narodowego oraz do Klasztoru Wigierskiego
– kąpiel w rosyjskiej czarnej bani z masażem winnikami
– ognisko
CO ZABRAĆ ZE SOBĄ:
- cyfrową lustrzankę,
- zapasowe karty pamięci
- zapasowy akumulator
- ładowarkę
- statyw
- laptop
- kalosze lub zapasowe buty na wędrówki o poranku – uwaga: rosa☺
- ciepłe ubranie
- przyda się strój kąpielowy
PRZEDPŁATA
Chcąc zachować kameralny charakter warsztatu liczba miejsc jest ograniczona (max. 6 osób), o miejscu na warsztatach decyduje przesłanie wypełnionej karty zgłoszeniowej oraz dokonanie przedpłaty w wysokości 300zł, pozostałą kwotę należy uiścić na 2 tygodnie przed rozpoczęciem warsztatów.
Dane do przelewu:
MALCZEWSKI
Agnieszka Malczewska
Buda Ruska 16, 16-503 Krasnopol
nr konta: 82109027760000000149681851
W tytule proszę podać: imię i nazwisko uczestnika warsztatów, numer telefonu, ewentualnie adres e-mail, w celu potwierdzenia dokonania wpłaty oraz rezerwacji miejsca na warsztatach.
KONTAKT I DODATKOWE INFORMACJE:
Piotr Malczewski
Buda Ruska 16
16-503 Krasnopol
e-mail: budaruska@wp.pl
nr telefonu: 604 654 868
www.facebook/piotr.malczewski
WAŻNE INFORMACJE:
Warsztaty rozpoczynamy kolacją w środę o godzinie 19.00, zakończenie w niedzielę obiadem o godzinie 14.00
Dojazd na koszt własny
Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, zajęcia prowadzone są w grupie maksymalnie 6-osobowej. O rezerwacji miejsca decyduje przysłanie formularza zgłoszeniowego oraz dokonanie przedpłaty.
Organizator zastrzega sobie prawo do odwołania warsztatów, najpóźniej na miesiąc przed wyznaczonym terminem rozpoczęcia. Dokonane przedpłaty zostaną wówczas zwrócone uczestnikom.